Hidkom Mühendislik
75.Yıl Bulv. Demirciler Sit. B Blok No:2 - Nilüfer, Bursa
Pzt - Cst 8.30 - 18.00

Günümüzün en hızlı gelişen sektörleri arasında havacılık ve uzay sanayi büyük bir hızla ilerlemektedir. Bu tür endüstriler için en önemli detay, kullanılan parçaların hassaslık dereceleridir. Kaba imalattan bir üst seviyeye atlamak için işletmenize almış olduğunuz 5 eksenli simultane parça işleyebilen bir tezgah size oldukça önemli bir avantaj kazandıracaktır. Ama bu yazımızda sizlere sadece bir 5 eksenli işlemeye ek olarak size hız kazandıracak bilgilerden bahsedeceğiz…

Parça işlerken bazen öyle durumlar söz konusu olur ki uzun takımlar kullanmanız gerekebilir, bu kullanım sonucuda kalitede bazı kayıplar yaşanmaktadır. Sadece bir 5 eksenli işleme imkanı olan takım tezgahı ile bu durumlardan kolayca kaçabilirsiniz ama yine de en efektif kullanım için okumaya devam ediniz.

İddialı bir giriş yaptık ve dedik ki 5 eksenli işlemede size hız kazandıracak bilgiler vereceğiz…

Parça İşlerindeki Kazanımlar

Standart yuvarlak, kare, dikdörtgen parçaların aksine günümüzde kompleks tasarımlar bulunmakta. 5 eksenli işleme tezgahlarının gelişimine paralel olarak tasarımcılar daha özgün ve serbest tasarımlar yaparak istenilen performansa daha da yaklaşabilmektedir. Durumlar bu kadar güzel iken işletmesinde 5 eksenli işleme tezgahı olmayan atölyelere demek isteriz ki 5 eksenli işlemede takım ve iş parçası eş zamanlı yani simultane hareket etmesiyle çok büyük bir seri işlemeye sahip olunabilmekte. Tezgah tablası ve döner muylu tipi tezgahlarda yapılacak işlere göre daha detaylı seçimlere imkan vermesi ve iş parçalarından maksimum verim elde edilmesini sağlar.

5 Eksene Özel İş Parçası Tutma Sistemleri

3 eksenli işleme tezgahları yıllar geçse de hemen hemen her atölyede kıyıda köşede kalsada yine de varlığını sürdürmektedir. Çünkü acil bir iş olması ve bazı düz parçaların halen daha o tezgahlarda işlenebilir olması bu tezgahların varlığını sürdürme sebepleridir. Tabi bu tezgahlarda ki en büyük kayıp iş parçasını tablaya bağlama sıkıntısıdır. Çünkü eksenleri belli olan iş parçasında farklı bir yüzeyde parça işlemek için gereken şey, parçayı söküp tekrar bağlamaktır. Bu da tabi ki uzun bir süre ve kayıp zaman olarak ifade edilmekte. Ama iş 5 eksenli cnc işleme takım tezgahlarına geldiğinde sizlere önerebileceğimiz iki tane sistem olacaktır. Bunlar 5 eksen mengene ve 5 eksen zero point mengene tablası.

5 eksenli işleme için iş parçası tutmaya yarayacak 5 eksen mengene sizi tam olarak tamamlayan bir sistemdir. HWR mengene sistemlerinin ürünlerinden olan SolidGrip markalı 5 eksen mengeneler yüksek sıkma kabiliyeti ve çok kısa mesafelerden tutma özelliği ile tezgah tablasında iş parçası ve iş mili için gerekli serbest çalışma alanına imkan vermektedir. 5 eksen mengenelerin hızlıca takılıp çıkarabilmesi için bir diğer sistem ise zero point mengene tablası olacaktır. Yine HWR SolidPoint ve SolidBolt mengene tablaları ile iş parçasını tezgah tablasına bağlamak ve sökmek saniyeler içerisinde olmaktadır. Bu iki sistem ile işleme atölyeniz büyük bir zaman tasarrufuna ve tekrarlanabilir hassasiyete sahip olacaktır.

Kesme Sıvıları ve Takım Geometri Özellikleri

Parça işlerken en önemli konulardan birisi kesme sıvıları yada diğer bir ismi ile soğutma sıvılarıdır. Soğutma sıvılarının bir kaç görevi vardır, bu görevler kesici takım ile iş parçası arasında sürtünme kaynaklı oluşan ısının bertaraf edilmesi ve de ortaya çıkan talaşın alandan uzaklaştırılma görevidir. Bu konuda makine üreticileri 5 eksenli cnc takım tezgahlarında soğutma sıvısının akış yönünü korumak için özel tutucular ve pens somunları üretmektedir, bu tür yardımcı sistemler ile daha kaliteli yüzeyler elde edebilirsiniz.

Yine kesici takım, bir 5 eksenli işleme de olmazsa olmazdır. Yapılacak işe göre doğru geometrik takım ve malzeme, işlenen parçada daha düzgün kenar, daha pürüzsüz yüzeylere ve uzun takım ömrüne sahip olacaktır. Ve bir ekleme olarak her işletmede yeteri kadar takım vardır ama insan hataları yada kesici takımlarda beklenmeyen durumlar nedeniyle öyle anlar gelir ki parça işlenecektir ama elinizde takım yoktur. Bu tür istenmeyen durumların olmaması için yedek takım tutma her zaman size avantaj olarak geri dönecektir.

5 eksenli işleme tezgahlarında makine üreticileri en iyi performans için elinden geleni yapmaktadır fakat sizlerin de üzerine düşen 5 eksen mengene ve zero point tabla gibi bazı kısımlar vardır. Yapacağınız tüm bu iyileştirmeler sizi bir üst lige sokmakta ve alacağınız yeni iş potansiyelleri işletmenizi daha da geliştirmenizi sağlayacaktır.

İhtiyacınız olan 5 eksen mengene ve zero point mengene tablası için Alman markası HWR’nin SolidGrip ve SolidPoint ürün gruplarına bakabilirsiniz. Eğer çoklu bağlama yapmak istiyorsanız SolidBolt çoklu zero point mengene tablası ürünleri sizin için daha uygun olacaktır. İşletmeniz için en ideal sistemler için yetkili mühendislerimizden bilgi alabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle…

Category: Genel

Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ESSENTIAL